Rocky vs Nemi

Oct 14, 2008 | Av Cathrine Beijer | Kategori: Artiklar & essäer, Recensioner, Serier


Vi lärde känna dem ungefär samtidigt, Rocky och Nemi, två serier som båda blev mycket populära. Men någonstans körde Rocky om Nemi med hästlängder. Vad gjorde Martin Kellerman som inte Lise Myhre gjorde?

När Rocky och Nemi i slutet av 90-talet dök upp i svenska dagstidningar blev de mottagna med öppna armar. Rocky, en misslyckad hund med en ironisk humor och Nemi, en rocktjej med en vass och träffsäker ton. I serierna lärde vi alltså känna två unga huvudpersoner som tog dagen som den kom, ofta hängde på barer och inte var särskilt intresserade av att arbeta. Men hur ser då serierna ut i dag, tio år senare?

Rocky är fortfarande samma ”sköna” kille som han var för tio år sedan, men det märks att han även har mognat. Han är inte längre lika stressad vad det gäller tjejer och han har inga problem med att tillbringa en vecka på landet, långt borta från söders klubbar. Han har en bättre ekonomi och läsaren får följa med på resorna till Thailand, Barcelona och diverse skidorter.

Martin Kellerman var smart när han baserade sin huvudperson på sig själv och sina erfarenheter, serien blir mer än enkla strippar med en punchline i sista rutan. Rockys liv blir en följetong där poängen inte alltid är självklar. Att Rocky besöker många platser som existerar i verkliga livet gör att läsaren kan känna igen sig i serien, vilket leder till att läsaren många gånger också kan identifiera sig med de olika karaktärerna. I Rocky finns även en aktualitet som höjer igenkänningsfaktorn ytterligare för läsaren, Rocky och hans vänner pratar om skådespelarna i Lost, facebook och aktuella frågor vilket även bidrar till att serien blir mer intressant och rolig.

Lise Myhre lade redan från början krokben för sig själv genom att skapa en karaktär som aldrig kommer att växa upp. Serien Nemi baseras därför mestadels på situationshändelser vilket gör innehållet begränsat och ofta med en känsla att man läst en stripp förr fast den kanske är ny.

Problemet med Nemi är att hon inte utvecklas på ett naturligt sätt så som Rocky gör. Nemi som först lanserades som en cool hårdrocksbrud, visserligen med ett barnasinne och en livlig fantasi, har nu blivit en jättebebis i svart. I början kunde Nemi faktiskt komma med en del smarta kommentarer men i dag känns hon tråkigt nog bara korkad. Istället för att till exempel betala räkningar nätshoppar hon klänningar, och hon gör allt för att undkomma städning, ja allt för att komma undan ansvar överhuvudtaget. Och från att bara gillat Sagan om ringen går Nemi nu och tror att Legolas verkligen ska svänga förbi och ta henne med på romantiska äventyr. Kan det vara så krasst att det faktiskt inte finns någon räddning för Nemi?

Men hur länge ska vi då fortsätta gilla Rocky, varför tröttnar vi inte? Genom att Rocky som sagt baseras på Kellemans egna upplevelser är chansen stor att Rocky håller ett tag till, det finns hela tiden en nyfikenhet över vad som ska hända sen. Det som många nu till exempel går och väntar på är Rockys nästa steg, när ska Rocky bilda familj? Familjebildandet kommer kanske att bli den vändning i serien som möjligtvis behövs för att hålla kvar de läsare som har hängt med från början och som nu själva börjat bilda familj. Hur Rocky kommer att klara av familjelivet blir fortsättningen på den dokusåpa i serieformat som Kellerman skapat. Så Martin Kellerman kan lugn fortsätta rita sin hund i några år till, Lise Myhre däremot måste nog sätta sig vid ritbordet och börja skissa på en ny figur.

Nemi: Nemi dök första gången upp 1997 i den norska utgåvan av tidningen Larsson. I Sverige har Nemi publicerats i bland annat Dagens Nyheter, Göteboergs-Posten och Sydsvenskan. Nemi har även en självbetitlad serietidning och i juli i år kom det sjätte seriealbumet.Rocky: Rocky publicerades första gången 1998, i tidningen Metro. Idag publiceras Rocky bland annat i Dagens Nyheter, Norrköpings Tidningar och Folkbladet. Rocky Magasin kommer ut i åtta nummer om året och i juli kom det 14e seriealbumet. Snart kommer även samlingsalbumet Tio är med Rocky.

25 kommentarer
Leave a comment »

  1. Ifall man läser serierna utan att ha följt dem innan så är Nemi helt klart bättre. Det är mer humor. Det känns som om man måste ha läst Rocky ett tag för att förstå det roliga. Jag känner också när jag läser Rocky att den är lite deprimerande. Nemi med sin korkade humor är extremt rolig och man kan känna igen sig i hennes tänkande. Jag tycker du har fel. Hurray för Nemi!!!

  2. Hej! Hmm nja, problemet i sig med rocky är snarare att den är väldigt vinklad för en storstadspublik, inte för att den inte använder punchlines.
    Sen har rocky mer sex och alkohol på ett vuxet sätt medan, som Beijer skriver, Nemi lever i väntan på riddarn med vit springare.

  3. Internetjournalistik at its finest!

    För mig handlar det mycket om att Nemi känns oerhört egocentrisk i sin humor medan Rocky blivit allt mer miljöinriktad.

  4. Rocky tycker jag innehåller mer politiska budskap(som jag nog skulle säga lutar åt vänster). Frågan är om det finns hos Nemi (som mer kör på budskap av typen “det bästa i livet är gratis”/”a friend in need is a friend indeed” osv.). Och poängteras inte skillnad mellan kvinnors och mäns sätt att tänka irriterande ofta i Nemi?

  5. En viktig detalj är att Rocky driver lika mycket med sig själv som med andra, eller snarare mer. Inte för att han målar ut sig som en loser, men han har mer självdistans än Nemi. I Nemis värld är allt som HON gillar rätt, och de som inte fattar är töntar. Men om hon träffar någon som älskar något annat lika mycket som hon älskar hårdrock, då är det fritt fram att driva med honom. Hyckleri! Hon vill framstå som en outsider, men har i själva verkat skapat sin egna lilla högstadie-klick med tuffingar i rökrutan.

  6. Att man känner igen sig i Rocky för att han besöker riktiga klubbar och sånt, det gäller ju inte någon utanför Stockholm.
    Personligen tycker jag Rocky är rolig för att figuren har brister och är mänsklig och ibland tragisk på ett komiskt sätt.

    Nemi är ju en jätteframgångsrik serie men allt kan ju inte falla alla i smaken.

  7. Jag har läst båda serierna lite sporadiskt över åren och tycker båda kommer med roliga poänger i sin eget skrivsätt. För en ung tjej som jag själv är det dö-härligt att läsa Nemis bitska kommentarer och egocentriska beteende. Man känner sig berättigad plats! Tycker dock själv att det inte skulle vara så roligt att läsa om jag tog allt så bokstavligt i Nemi, tex som att budskapet mest skulle handla om “det bästa i livet är gratis”…

  8. Jag har länge försökt läsa Rocky, och det fastnar inte. Kanske för att jag är en ung feminist tjej, men det känns mer som att Nemi har en bredare humor och att man lättare fattar poängen. Det krävs att man e en sarkastisk medelålders man för att kunna fatta Rocky känns det bara som.

  9. Surprisingly exceptional blog blurb.

  10. enter contest

  11. Gardinen online shop !!!

  12. Internationale transporte firma

  13. wll b3 back

  14. backpedal captivity Stacy cassidy quite tattered chipmunk caravan adherent

  15. created behavioral instinct paying through friends.

  16. Die beste Camgirls live amateur hot Chat im Wald !!!

  17. Gaga has (blank) just recently made an appearance at Europride, held in Rome in June 2011

  18. Attention-grabbing views on that!

  19. Laptop Black Friday Sale…

    YES, CUMRADE!…

  20. advertising

  21. Blog moved out in chrome

  22. Fantastic blog! Great!

  23. produced impulsive investing by simply pets.

  24. Dead {written | composed | pent

  25. Amazing publish

Vad tycker du? Skriv!