Svek, skam och en livslögn
Jan 18, 2010 | Av Cathrine Beijer | Kategori: Huvudtext, Prosa, Recensioner
Jakob är försvunnen, på en lapp har han skrivit att hon inte ska leta efter honom. Jessica förstår ingenting, de som precis ska flytta ihop. Hon gräver ner sig i jobbet som sexualrådgivare för tidningar och tv, och knaprar lyckopiller för att orka fortsätta leva efter sveket.
Men så får hon ett samtal. Hennes farmor Viola har dött. Jessica åker ner till farföräldrarnas hus på Österlen för att ta ett sista farväl av farmodern. Hon kastas tillbaka till barndomens somrar men även till en tid då hon ännu inte var född.
Halva liv är Mats Strandbergs tredje roman. Den skiljer sig från de två tidigare, Jaktsäsong och Bekantas bekanta, där handlingarna främst är utplacerade i Stockholms krogliv och kärleksrus. Halva liv är allvarligare, men absolut inte tråkigare.
Redan första sidan tar ett ordentligt grepp om läsaren med enkla knep som pirrar flärd och kändisskap. För trots lugnande mediciner som Zoloft och Atarax är det ändå framgångsrika människor vi har att göra med. Tempot behålls men vernissager och privatfrisörer känns snart löjliga då den ”riktiga” storyn drar igång. Den historia som Jessicas farmor skrev ner åt sitt barnbarn innan hon lämnade jordelivet. Violas berättelse får Halva liv att hoppa upp en grad och börja spela i en annan liga.
Farmoderns livsöde är fängslande, hennes historia med start i 50-talets Stockholm är långt från dagens liv där få höjer ögonbrynen åt de sexuella aktiviteterna som dokusåpor som Big Brother och Paradise Hotel visar på bästa sändningstid. Viola lever i en tid där sex innan giftermål och barn utanför äktenskap är otänkbart, och där homosexualitet är en omöjlighet. Men det som händer sker och Viola, brodern Viktor och älskaren Billy måste leva i en lögn, för att få chans till ett liv tillsammans, för att inte sätta deras familjer i dålig dager.
De historiska skildringarna klarar Strandberg av galant. Det är intressant och han berör. Historien om Jessica och hennes försvunne Jakob blir bara överflödig. Strandberg borde ha vågat lämna nutidens Stockholm, och trängt djupare in i Violas livsöde och gestaltat hela hennes liv.
| Titel: Halva Liv Författare: Mats Strandberg Förlag: Bokförlaget Forum Språk: Svenska Utgivningsår: 2009 Antal sidor: 329 ISBN: 9789137133782 |
[...] om samma: Johanna Ö på Bokhora tampades med slutet, Cathrine på Nittonde stolen hade velat halvera [...]
Well written post.
goodness gracious that was great!
Ich schwimme leise vor mich hin
great!
cool.
EXACTLY pardon? Ive been looking pro! Appreciation so much!
paghqjalavbdkaibqhhhdqgisvrfhtksgq
terrific piece tremendously useful
amazing article!
akhniekvhmqhgpimkfaidihtsbfkviiha
Brilliant article!
Incredible?- that has been really detailed, cheers.
Parkett
Fryzjer Gliwice
Rc hubschrauber
jalousien
Allwetterreifen
Partnersuche polen
Better late than under no circumstances.
fertig parkett
Pozycjonowanie stron internetowych
cashmere wool blanket
Geile amateur in chat
Pozycjonowanie Anglia
Raffrollo
Metallzäune
Motorradreifen
Px24 livecams
Keep working ,impressive job!
gaurcs svalue lehigh iiirangoli assistant proficiency ensa accelerate manipulated news
Antipiracy solutions
Online tyres shop in internet.
Travailleur Polonais
Extra Autoreifen
Gardinen online shop !!!
Internationale transporte firma
http://www.tiffanycooutletusa.com
Corporate Recycling solutions in SC
Excelent info my friend!!, keep it comming!
3 cheese
hey blogmeister! Tolle Heimseite hast du hier! Hat nicht jedermann!